Fikocianinas – perspektyvi medžiaga vėžio profilaktikai

Fikocianinas – perspektyvi medžiaga vėžio profilaktikai

Fikocianinas - perspektyvi medžiaga vėžio profilaktikai

Fikocianinas yra natūralus pigmentas, suteikiantis kai kuriems jūros dumbliams mėlyną spalvą. Fikocianinas yra Spirulinos platensis kokybės  markeris. Tai baltyminės kilmės pigmentas, turintis įvairių biologinių ir farmakologinių savybių, kurios pasižymi antioksidaciniu, priešuždegiminiu, imunitetą stiprinančiu poveikiu. Tačiau vienas iš perspektyviausių galimų fikocianino panaudojimo būdų vėžinių susirgimų profilaktika bei gydymas.

Vėžys yra pagrindinė visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje, o įprasti gydymo būdai, tokie kaip chirurgija, chemoterapija ir radioterapija, dažnai turi apribojimų ir šalutinių poveikių. Todėl reikia alternatyvių ar papildomų gydymo būdų, kurie būtų veiksmingesni, mažiau toksiški ir prieinamesni. Fikocianinas gali būti kaip viena iš tokių gydymo priemonių, nes jis parodė priešvėžinį aktyvumą laboratoriniuose in vitro ir in vivo tyrimuose prieš vėžines ląsteles.

Kaip fikocianinas kovoja su vėžiu?

Gali būti keli veikimo būdai, pavyzdžiui:

 

  • Ląstelių ciklo progresavimo blokavimas: fikocianinas slopina kai kurių baltymų, dalyvaujančių reguliuojant ląstelių dauginimosi ciklą. Fikocianinas gali užkirsti kelią vėžinėms ląstelėms nekontroliuojamai dalintis ir augti.
  • Apoptozės sukėlimas: apoptozė yra užprogramuotas ląstelių mirties procesas, kuris pašalina pažeistas ar nepageidaujamas ląsteles. Fikocianinas gali skatinti sukelti apoptozę vėžinėse ląstelėse, aktyvuodamas baltymus, kurie tarpininkauja šiam procesui.
  • Autofagijos sukėlimas: autofagija yra ląstelės savaiminio virškinimo procesas, kuris streso sąlygomis keičia ląstelių komponentus. Fikocianinas gali sukelti autofagiją vėžio ląstelėse, moduliuodamas kai kuriuos šį procesą reguliuojančius baltymus. Toks fikocianino poveikis sukelia vėžinių ląstelių badą ir mirti.

Fikocianinas gali būti išskirtas iš įvairių melsvabakterių, tokių kaip Aphanizomenon, Lyngbya, Synechocystis ar Synechococcus. Tačiau didžiausia fikocianino koncentraciją savyje išlaiko Spirulina ir jos atmainos.

Fikocianinas yra labai perspektyvi medžiaga vėžio profilaktikai ir gydymui, nes jis pasižymi dideliu efektyvumu ir mažu toksiškumu. Jis gali būti nukreiptas į daugelį vėžio vystymosi ir progresavimo stadijų. Jis taip pat gali sinergizuotis su kitais priešvėžiniais preparatais, kad padidintų jų veiksmingumą.

Labai svarbu spirulinos kokybė

Natūraliai gamtoje, melsvadumblis Spirulina platensis gali augti bet kur, kur tik yra bent minimalios augimo sąlygos. Tačiau fikobiliproteino – mėlynojo pigmento fikocianino (spirulinos kokybės markerio) kiekis biomasėje yra labai mažas, vos 1-2%. Unikali mūsų mokslininkų sukurta auginimo technologija, užtikrinanti auginimo terpės savalaikį aprūpinimą maisto medžiagomis bei fotosintezės procesą, fikocianino kiekį biomasėje padidina iki 17-20%.

Primename, jog reikėtų vartoti spiruliną, kurios sudėtyje melynojo pigmento fikocianino yra ne mažiau kaip 12 procentų. Kokybiškiausia laikoma šviežia spirulina, t. y. naudojama produktuose termiškai ir fiziškai neapdorota. Šviežia spirulina yra iki 10 kartų efektyvesnė nei apdorota. Kitaip nei džiovintuose spirulinos produktuose yra išsaugomos beveik visos maistinės melsvadumblio savybės.

Šviežia skysta spirulina - unikalus produktas

Bioactive produktų linija – tai natūralios, šviežios Spirulina platensis biomasės ir fruktozės derinys. Šiežia spirulia yra iki 10 kartų efektyvesnė nei džiovinta, todėl džiaugiamės galėdami pasiūlyti rinkai išskirtinį produktą. Kitaip nei džiovintuose spirulinos produktuose yra išsaugomos beveik visos maistinės melsvadumblio savybės. Tokį produktą gali pasiūlyti tiktai spirulinos augintojas, nes dėl pakankamai trumpo biomasės gyvavymo laiko jos neįmanoma transportuoti apdirbti kitur.

Lietuvoje užauginta spirulina pasižymi itin akštais kokybiniais ir sudėties rodikliais. Melsvadumblio Spirulina platensis ląstelių sienelėse nėra celiuliozės, tai sąlygoja labai gerą dumblio biomasės pasisavinimą (iki 98 procentų). Spirulina ne tik yra turtingas vitaminų ir mikroelementų šaltinis, bet dar ir padidina pastarųjų pasisavinimą, veikia kaip atskirų medžiagų pasisavinimo katalizatorius, prebiotikas.

VITAMINAI

mg/kg

Vitaminas A

35000 TV

Vitaminas В1

1,5

Vitaminas B2

17

Vitaminas B5

11

Vitaminas В6

22

Vitaminas В12

1,6

Vitaminas Е

190

Folinė rūgštis

15,5

Vitaminas PP

118

Biotinas (H)

2,5

RIEBIOSIOS RŪGŠTYS

mg/kg

Miristo rūgštis

600

Palmitino rūgštis

1650

Palmitoleino rūgštis

1490

Heptadekano rūgštis

120

Linoleno rūgštis

10920

Stearino rūgštis

353

Gama–linolinė rūgštis

8750

Beta–linolinė rūgštis

1600

Oleino rūgštis

2500

AMINO RŪGŠTYS

% nuo bendro baltymų kiekio

Izoleucinas

5,6

Leucinas

8,7

Lizinas

5,1

Metioninas

2,6

Fenilalaninas

4,5

Treoninas

5,4

Triptofanas

1,5

Valinas

7,5

Alaninas

7,3

Argininas

6,5

Asparto rūgštis

9,1

Cistinas

1,0

Glutamo rūgštis

12,6

Glicinas

4,8

Histidinas

1,5

Prolinas

4,3

Serinas

5,2

Tirozinas

4,6

MINERALINĖS MEDŽIAGOS

mg/kg

Kalcis

1180

Fosforas

8280

Geležis

528

Natris

344

Chloras

4200

Magnis

1663

Cinkas

3

Kalis

14353

Varis

5

Jodas

3

Selenas

12

RODIKLIAI

%

Baltymai

64,8

Angliavandeniai

17,8

Riebalai

4,5

Mineralinės medžiagos

4,2

Ląsteliena

1,6

PIGMENTAI

%

Fikocianinas

apie 17

Chlorofilas

1,15

Karotinoidai

0,5

Beta karotenas

0,2

Zeaksantinas

0,1

Superoksido dismutazė (SOD)

53100 TV