Kas yra fikocianinas ir kuo jis naudingas?

Kas yra fikocianinas ir kuo jis naudingas?

Kas yra fikocianinas ir kuo jis naudingas?

Fikocianinas yra mėlynas augalinis pigmentas, dažniausiai randamas melsvadumbliuose, jo ypač gausu Spirulina platensis. Fikocianinas naudojamas kaip natūralus maisto dažiklis, maisto papildas ir galimas terapinis komponentas gydant įvairias ligas. Tačiau kokia fikocianino nauda žmonių sveikatai?

Tyrimų duomenimis, fikocianinas turi priešuždegiminių, antioksidacinių, priešvėžinių, antidiabetinių ir neuroprotekcinių savybių. Jis gali moduliuoti imuninę sistemą, pašalinti laisvuosius radikalus, slopinti naviko augimą, sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir apsaugoti smegenis nuo oksidacinio streso ir neurodegeneracijos. Štai keletas įrodymais pagrįstų fikocianino privalumų:

  • Priešuždegiminis: Fikocianinas gali slopinti priešuždegiminių citokinų ir fermentų, tokių kaip TNF-alfa, IL-6, COX-2 ir iNOS, gamybą įvairiuose uždegiminiuose procesuose. Jis taip pat gali sumažinti NF-kappaB, pagrindinio transkripcijos faktoriaus, reguliuojančio uždegimą ir imunitetą, ekspresiją. Fikocianinas gali padėti esant uždegiminėms ligoms, tokioms kaip artritas, kolitas, astma ir dermatitas.
  • Antioksidacinis: Fikocianinas gali pašalinti reaktyviąsias deguonies formas (ROS) ir reaktyviąsias azoto formas (RNS), kurios yra kenksmingos molekulės, galinčios pažeisti ląstelių komponentus ir sukelti oksidacinį stresą. Fikocianinas taip pat gali padidinti antioksidantų fermentų, tokių kaip katalazės, superoksido dismutazės ir glutationo peroksidazės, aktyvumą įvairiuose audiniuose. Fikocianinas gali padėti sergant su oksidaciniu stresu susijusiomis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas ir senėjimas.
  • Priešvėžinis: Fikocianinas gali slopinti vėžinių ląstelių dauginimąsi, migraciją, invaziją ir angiogenezę in vitro ir in vivo. Jis taip pat gali sukelti vėžinių ląstelių apoptozę (užprogramuotą ląstelių mirtį) ir autofagiją (ląstelių savęs virškinimą), moduliuodamas įvairius signalinius kelius, tokius kaip p53, Bcl-2, AKT, mTOR ir MAPK. Fikocianinas gali padėti vėžio prevencijai ir gydymui.
  • Antidiabetinis: Fikocianinas gali sumažinti gliukozės kiekį kraujyje ir pagerinti diabetu sergančių žmonių jautrumą insulinui. Jis taip pat gali apsaugoti kasos beta ląsteles nuo pažeidimų ir sustiprinti jų funkciją. Fikocianinas gali padėti valdyti diabetą ir su tuo susijusias komplikacijas.

Fikocianinas veikia pašalindamas laisvuosius radikalus, nestabilias molekules, galinčias pažeisti ląsteles ir sukelti uždegimą. Fikocianinas taip pat slopina uždegimą skatinančių citokinų – medžiagų, sukeliančių uždegimą organizme – gamybą. Mažindamas oksidacinį stresą ir uždegimą, fikocianinas gali apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų ir pagerinti jų funkciją.

Nustatyta, kad fikocianinas teigiamai veikia cukraus kiekį kraujyje, jautrumą insulinui ir lipidų profilį pas diabetu sergančius žmones. Jis taip pat gali užkirsti kelią kepenų pažeidimui, kurį sukelia toksinai ar vaistai, ir tuo pačiu pagerinti kepenų regeneraciją. Fikocianinas taip pat gali padidinti chemoterapijos ir spindulinės terapijos veiksmingumą, apsaugoti smegenis nuo neurodegeneracijos, tokios kaip Alzheimerio ar Parkinsono ligos.

Fikocianino kiekis spirulinoje

Kaip jau minėjome, tarp melsvadumblių, spirulinoje fikocianino randama daugiausiai, tačiau spirulinai augant natūraliomis sąlygomis (tas pats ir pramoninėmis sąlygomis, kai spirulina yra auginama dideliuose atviruose baseinuose Indijoje, Kinijoje ar Pietų Amerikoje), fikocianino kiekis vis vien yra ganėtinai mažas, vos 1-2%.

Mūsų mokslininkų sukurta unikali spirulinos auginimo technologija, užtikrinanti auginimo terpės savalaikį aprūpinimą maisto medžiagomis bei fotosintezės procesą, fikocianino kiekį biomasėje padidina iki 17-20%.

Norime atkreipti dėmesį, jog būtent fikocianino kiekis spirulinos biomasėje ir yra pagrindinis spirulinos kokybės rodiklis. Moksliniai tyrimai nustatė, jog spirulinos biomasės veiklumas išryškėja, kada fikocianino joje yra ne mažiau kaip 12%. Prieš pasirinkdami spiruliną, būtinai atkreipkite dėmesį į šį rodiklį.

Šviežia skysta spirulina - unikalus produktas

Greta  sausos spirulinos produktų ar spirulinos meduje yra sukurti nauji unikalūs skystos spirulinos produktai, kurie sudaro naują BIOACTIVE produktų liniją. Tai natūralūs, šviežios Spirulina platensis biomasės produktai, kuriuose yra maksimaliai išsaugomos visos  maistinės medžiagos.

Lietuvoje užauginta spirulina pasižymi itin akštais kokybiniais ir sudėties rodikliais. Melsvadumblio Spirulina platensis ląstelių sienelėse nėra celiuliozės, tai sąlygoja labai gerą dumblio biomasės pasisavinimą (iki 98 procentų). Spirulina ne tik yra turtingas vitaminų ir mikroelementų šaltinis, bet dar ir padidina pastarųjų pasisavinimą, veikia kaip atskirų medžiagų pasisavinimo katalizatorius, prebiotikas.

VITAMINAI

mg/kg

Vitaminas A

35000 TV

Vitaminas В1

1,5

Vitaminas B2

17

Vitaminas B5

11

Vitaminas В6

22

Vitaminas В12

1,6

Vitaminas Е

190

Folinė rūgštis

15,5

Vitaminas PP

118

Biotinas (H)

2,5

RIEBIOSIOS RŪGŠTYS

mg/kg

Miristo rūgštis

600

Palmitino rūgštis

1650

Palmitoleino rūgštis

1490

Heptadekano rūgštis

120

Linoleno rūgštis

10920

Stearino rūgštis

353

Gama–linolinė rūgštis

8750

Beta–linolinė rūgštis

1600

Oleino rūgštis

2500

AMINO RŪGŠTYS

% nuo bendro baltymų kiekio

Izoleucinas

5,6

Leucinas

8,7

Lizinas

5,1

Metioninas

2,6

Fenilalaninas

4,5

Treoninas

5,4

Triptofanas

1,5

Valinas

7,5

Alaninas

7,3

Argininas

6,5

Asparto rūgštis

9,1

Cistinas

1,0

Glutamo rūgštis

12,6

Glicinas

4,8

Histidinas

1,5

Prolinas

4,3

Serinas

5,2

Tirozinas

4,6

MINERALINĖS MEDŽIAGOS

mg/kg

Kalcis

1180

Fosforas

8280

Geležis

528

Natris

344

Chloras

4200

Magnis

1663

Cinkas

3

Kalis

14353

Varis

5

Jodas

3

Selenas

12

RODIKLIAI

%

Baltymai

64,8

Angliavandeniai

17,8

Riebalai

4,5

Mineralinės medžiagos

4,2

Ląsteliena

1,6

PIGMENTAI

%

Fikocianinas

apie 17

Chlorofilas

1,15

Karotinoidai

0,5

Beta karotenas

0,2

Zeaksantinas

0,1

Superoksido dismutazė (SOD)

53100 TV