Spirulinos nauda moterims

Spirulinos nauda moterims

Spirulinos nauda moterims

Spirulinoje gausu baltymų, antioksidantų, vitaminų, mineralų ir nepakeičiamų riebalų rūgščių. Spirulina yra itin naudinga moterims, ypač jų hormoninei sistemai, odai, plaukams ir imuninei sistemai. Pažvelkite, kaip spirulina gali padėti moterims pagerinti jų savijautą.

  • Hormoninė sistema: Spirulinoje yra daug gama-linoleno rūgšties (GLA), omega-6 riebalų rūgščių, kurios padeda reguliuoti prostaglandinų, į hormonus panašių medžiagų, kurios veikia uždegimą, kraujospūdį ir menstruacijų spazmus, gamybą. GLA taip pat padeda subalansuoti estrogeno ir progesterono kiekį, kurie yra svarbūs palaikant sveiką menstruacinį ciklą, vaisingumą bei nuotaiką. Spirulina taip pat padeda sumažinti priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus, tokius kaip pilvo pūtimas, krūtų jautrumas, dirglumas ir nuotaikų kaita.
  • Oda: Spirulina yra puikus antioksidantų, tokių kaip beta karotinas, fikocianinas ir chlorofilas, šaltinis, kurie apsaugo odą nuo oksidacinio streso ir aplinkos žalos. Oksidacinis stresas iššaukia priešlaikinį odos senėjimą, raukšles, oda suglemba, atsiranda pigmentinės dėmės. Spirulina taip pat didina kolageno ir elastino – dviejų baltymų, kurie suteikia odai elastingumo ir stangrumo – gamybą. Mažindama uždegimą ir skatindama gijimą spirulina padeda kovoti su spuogais, egzema, psoriaze ir dermatitu.
  • Plaukai: Spirulina yra sudaryta iš 70% baltymų, kurie yra būtini plaukų augimui. Joje taip pat yra geležies, vario ir B grupės vitaminų, kurie padeda tiekti deguonį ir maistines medžiagas plaukų folikulams. Spirulina taip pat skatina keratino, pagrindinio plaukų baltymo, gamybą ir užkerta kelią plaukų slinkimui. Spirulina maitina plaukų folikulus nepakeičiamomis riebalų rūgštimis, vitaminais, mineralais ir antioksidantais. Tai padeda pagerinti plaukų folikulų, atsakingų už naujų plaukų ląstelių gamybą, funkcionalumą.
  • Imuninė sistema: Spirulina padeda sustiprinti imuninę sistemą, skatindama natūralių ląstelių žudikų, makrofagų ir T ląstelių, atsakingų už kovą su infekcijomis ir ligomis, veiklą. Spirulina padeda moduliuoti imuninį atsaką ir užkirsti kelią pernelyg dideliam uždegimui, kuris gali sukelti autoimuninius sutrikimus, tokius kaip reumatoidinis artritas, vilkligė ir tiroiditas. Spirulina padeda apsisaugoti nuo virusinių infekcijų, tokių kaip herpes simplex virusas (HSV), žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) ir gripo virusas.

Kokia spirulina geriausia?

Kelti tokį klausimą galbūt nėra visiškai teisinga, tiksliau būtų – kokia spirulina efektyviausia. Spirulinos efektyvumas priklauso nuo mėlynojo pirmento fikocianino kiekio joje. Kuo jis didesnis, tuo spirulina efektyvesnė. Moksliniai tyrimai nustatė, jog spirulinos biomasės veiklumas išryškėja, kada fikocianino joje yra ne mažiau kaip 12%. Todėl renkantis spiruliną yra būtina atkreipti dėmesį į šį rodiklį.

Rinka yra užpildyta abejotino švarumo spirulinos produktais su žemu, vos 1-2 % fikocianino kiekiu, apie teigiamą tokios spirulinos naudą neverta ir kalbėti. Tokios spirulinos (tablečių,  kapsulių ar miltelių pavidalu) galima įsigyti parduotuvių ar vaistinių lentynose. Nenuostabu jog tokių produktų sudėtyje pateikiamos įvairios lipnumą reguliuojančios medžiagos, tirštikliai, emulsikliai, tik ne pačios spirulinos kokybės rodikliai.

Kuo ypatinga “Lietuviška spirulina”?

Spirulina taip turi ir kitų privalumų vyrams, pavyzdžiui, stiprina imuninės sistemos veiklą, gerina kognityvines funkcijas ir atmintį, mažina stresą ir nerimą, skatina žaizdų gijimą bei užkerta kelią arba atitolina su amžiumi susijusias ligas, tokias kaip vėžį, diabetą ir Alzheimerio ligą.

  • Švara: Lietuvoje spirulina yra auginama uždaro tipo bioreaktoriuose, kuriuose nėra tiesioginio kontakto su aplinka tai leidžia išvengti taršos šaltinių: dulkių, lietaus, paukščių išmatų ir kita.
  • Pasisavinimas: Auginimui yra naudojama jūros vandenį imituojanti terpė. Natūraliai augant spirulinai, kai kurios organinės ir mineralinės medžiagos yra sunkiai žmogaus organizmo pasisavinamos, todėl terpė yra praturtinta reikiamais mikroelementais, kurie padeda žmogaus organizmui pasisavinti visas spirulinos vertingąsias medžiagas.
  • Kokybė:  Absoliuti dauguma spirulinos augintojų naudoja įvairius mechanizmus darbo našumui padidinti. Tačiau yra viena labai paprasta priežastis, kodėl nuo to nukenčia spirulinos kokybė – spirulinos ląstelė neturi celiuliozės ir ji labai lengvai pažeidžiama. Pažeidus ląstelę didelė dalis vertingų maistinių medžiagų išteka.  Auginimo, derliaus nuėmimo, filtracijos metu pas mus yra naudojamas išskirtinai rankinis darbas, kas garantuoja aukščiausią spirulinos kokybę.
  • Efektyvumas: Kaip jau minėjome, spirulinos efektyvumas priklauso nuo mėlynojo pigmento fikocianino kiekio biomasėje. Mūsų mokslininkų sukurta auginimo technologija, užtikrinanti auginimo terpės savalaikį aprūpinimą maisto medžiagomis bei fotosintezės procesą, fikocianino kiekį biomasėje padidina iki  17-20%.

Šviežia skysta spirulina - unikalus produktas

Greta  sausos spirulinos produktų ar spirulinos meduje yra sukurti nauji unikalūs skystos spirulinos produktai, kurie sudaro naują BIOACTIVE produktų liniją. Tai natūralūs, šviežios Spirulina platensis biomasės produktai, kuriuose yra maksimaliai išsaugomos visos  maistinės medžiagos.

Lietuvoje užauginta spirulina pasižymi itin akštais kokybiniais ir sudėties rodikliais. Melsvadumblio Spirulina platensis ląstelių sienelėse nėra celiuliozės, tai sąlygoja labai gerą dumblio biomasės pasisavinimą (iki 98 procentų). Spirulina ne tik yra turtingas vitaminų ir mikroelementų šaltinis, bet dar ir padidina pastarųjų pasisavinimą, veikia kaip atskirų medžiagų pasisavinimo katalizatorius, prebiotikas.

VITAMINAI

mg/kg

Vitaminas A

35000 TV

Vitaminas В1

1,5

Vitaminas B2

17

Vitaminas B5

11

Vitaminas В6

22

Vitaminas В12

1,6

Vitaminas Е

190

Folinė rūgštis

15,5

Vitaminas PP

118

Biotinas (H)

2,5

RIEBIOSIOS RŪGŠTYS

mg/kg

Miristo rūgštis

600

Palmitino rūgštis

1650

Palmitoleino rūgštis

1490

Heptadekano rūgštis

120

Linoleno rūgštis

10920

Stearino rūgštis

353

Gama–linolinė rūgštis

8750

Beta–linolinė rūgštis

1600

Oleino rūgštis

2500

AMINO RŪGŠTYS

% nuo bendro baltymų kiekio

Izoleucinas

5,6

Leucinas

8,7

Lizinas

5,1

Metioninas

2,6

Fenilalaninas

4,5

Treoninas

5,4

Triptofanas

1,5

Valinas

7,5

Alaninas

7,3

Argininas

6,5

Asparto rūgštis

9,1

Cistinas

1,0

Glutamo rūgštis

12,6

Glicinas

4,8

Histidinas

1,5

Prolinas

4,3

Serinas

5,2

Tirozinas

4,6

MINERALINĖS MEDŽIAGOS

mg/kg

Kalcis

1180

Fosforas

8280

Geležis

528

Natris

344

Chloras

4200

Magnis

1663

Cinkas

3

Kalis

14353

Varis

5

Jodas

3

Selenas

12

RODIKLIAI

%

Baltymai

64,8

Angliavandeniai

17,8

Riebalai

4,5

Mineralinės medžiagos

4,2

Ląsteliena

1,6

PIGMENTAI

%

Fikocianinas

apie 17

Chlorofilas

1,15

Karotinoidai

0,5

Beta karotenas

0,2

Zeaksantinas

0,1

Superoksido dismutazė (SOD)

53100 TV